Trójmiasto - wycieczka autokarowa

Wycieczka autokarowa


Zapraszamy do galerii:

https://plus.google.com/photos/112691996634192762971/albums/5773986902958567089?authkey=CLm0qPjlqNq6XA


W czasie wycieczki odwiedzimy Toruń z jedną z najpiękniejszych starówek w Polsce, zobaczymy najciekawsze miejsca w Trójmieście, popłyniemy statkiem na Półwysep Helski, zwiedzimy zamek krzyżacki w Malborku i Wzgórze Katedralne we Fromborku. Noclegi wraz z wyżywieniem zarezerwowane zostały w Forcie IV w Toruniu i w domu studenckim w Gdańsku.


Program wycieczki:


Dzień 1.

Toruń – jedno z najbogatszych w zabytki miast polskich, zespół staromiejski został wpisany w 1997 r. na listę UNESCO, zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w Muzeum Piernika – zapoznamy się tu z procesem powstawania wypieku, z którego miasto słynie od wieków, na pamiątkę zabierzemy samodzielnie upieczony piernik; odwiedzimy Dom Mikołaja Kopernika – miejsce urodzin astronoma; w czasie spaceru po Starym Mieście zobaczymy jego najciekawsze budowle. Na nocleg przejedziemy do Fortu IV, jednego z obiektów dawnej Twierdzy Toruń. Po kolacji udamy się na wieczorne zwiedzanie twierdzy z pochodniami.Dzień 2.

W Gdyni zwiedzimy ORP Błyskawica - polski przedwojenny niszczyciel, obecnie najstarszy zachowany okręt tego typu na świecie oraz Dar Pomorza jeden z najpiękniejszych żaglowców, niegdyś statek szkolny Szkoły Morskiej w Gdyni, od 1983 roku obiekt muzealny Centralnego Muzeum Morskiego. Następnie popłyniemy statkiem do Helu, gdzie odwiedzimy ośrodek, w którym realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku (zobaczymy m.in. karmienie fok). W czasie spaceru na cypel helski obejrzymy niektóre obiekty militarne dawnego Rejonu Umocnionego Hel. Z latarni morskiej (41.5 m wys.) rozciąga się wspaniała panorama Mierzei Helskiej i Zatoki Gdańskiej. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Pucku, w miejscu zaślubin Polski z morzem w 1920 roku.


Dzień 3.

Frombork - Wzgórze Katedralne we Fromborku należy do zabytków najwyższej klasy. Wyjątkowe znaczenie tego miejsca podnoszą tradycje historyczne i postać Mikołaja Kopernika, który właśnie tutaj opracował „De Revolutionibus”, dzieło, które odmieniło dotychczasowe pojęcia o wszechświecie. Najstarszą i najcenniejszą budowlą fromborskiego wzgórza jest gotycka bazylika archikatedralna, w dawnym pałacu biskupów warmińskich mieści się muzeum poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Najwyższą budowlą wzgórza jest dzwonnica, w której zawieszone jest Wahadło Foucaulta - przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolic Fromborka. Po zwiedzaniu i odpoczynku nad Zalewem Wiślanym odjeżdżamy do Malborka.


Malbork – zwiedzamy tu potężny zamek krzyżacki, arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. Największy gotycki zespół zamkowy na świecie o powierzchni ok. 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka. Monumentalny gotycki obiekt do dziś zdumiewa i zachwyca surowością kształtów, chłodem sal zamkowych, tajemniczością przejść, głębokością fos i rozpiętością grubych murów obronnych. Od 1961r. gospodarzem zamku jest Muzeum Zamkowe w Malborku. Placówka eksponuje dla turystów 18 wystaw stałych m.in. bogate zbiory bursztynu, militariów oraz rzeźby gotyckiej. W roku 1997 Zespól Zamkowy w Malborku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w 2007 r. w plebiscycie Rzeczpospolitej uznany za jeden siedmiu cudów Polski.


Dzień 4.

Zwiedzanie Gdańska: zaczynamy od Oliwy, zwiedzimy gotycką katedrę z cennym barokowym wyposażeniem, wysłuchamy krótkiego koncertu prezentującego wspaniałe brzmienie słynnych na całym świecie organów, przespacerujemy się po parku założonym na terenie dawnych ogrodów klasztornych, podziwiając okazy roślin sprowadzonych niemal z całego świata.

W centrum przejdziemy Traktem Królewskim od Zielonej do Złotej Bramy oglądając cenne zabytki: Ratusz, symbol miasta – fontannę Neptuna, jeden z najpiękniejszych budynków miasta – Złotą Kamienicę, zwiedzimy Dwór Artusa (piękne sklepienia gotyckie, bogato zdobiony, uchodzący za największy na świecie, renesansowy piec kaflowy), w Domu Uphagena zapoznamy się z wnętrzami mieszczańskimi z XVIII w. Zobaczymy również ulicę Mariacką - jedną z najpiękniejszych w Gdańsku, kościół Mariacki – największą ceglaną, gotycką świątynię w Europie, Stary Żuraw - największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska.

Następnie pojedziemy na półwysep Westerplatte, gdzie 1 września 1939 roku o godz. 4.45 salwą ogniową z pancernika"Schleswig-Holstein" rozpoczęła się druga wojna światowa. W 1966 r. wzniesiono tu Pomnik Obrońców Wybrzeża, w budynku dawnej wartowni mieści się izba pamięci. Dzień zakończymy w Sopocie spacerem po najdłuższym w Europie molo o konstrukcji drewnianej.


Dzień 5.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się w Gnieźnie.


Koszty biletów wstępu (około 160 zł; emeryci, renciści 120 zł).