Frýdlant – Hejnice - Ořešník

Frýdlant – Hejnice - Ořešník


Program wycieczki:


Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Rybnica – Mirsk – Nové Město pod Smrkem – Frýdlant – Hejnice – Lázně Libverda – Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba – Jelenia Góra


Frýdlant – tutejszy zamek należy do najcenniejszych zabytków w Czechach i prezentuje unikatowe połączenie grodu średniowiecznego z renesansowym zamkiem; zwiedzamy dziedzińce ze sgraffitowymi dekoracjami oraz bogato wyposażone wnętrza; na uwagę zasługuje kaplica zamkowa, wielki zbiór fajek i pokój dziecięcy z zabawkami z końca wieku XIX.


Hejnice – zwiedzamy tu znane w Czechach sanktuarium maryjne, w starannie odrestaurowanej barokowej bazylice znajduje się otaczana czcią XIV-wieczna figurka Matki Boskiej, zwana Mater Formosa. Następnie ruszamy pieszo na Ořešník, skalną dominantę wznoszącą się na nad miejscowością Hejnice, na wysokości 800 m npm., ze szczytu na który dostaniemy się po schodach wykutych w skale rozpościera się rozległy widok na Góry Izerskie i okoliczne miejscowości, po drodze podziwiamy wodospad na potoku Velký Štolpich. Długość spaceru 7 km.


W drodze powrotnej zatrzymamy się za uzdrowiskiem Lázně Libverda przy restauracji w kształcie olbrzymiej beczki o nazwie Obří sud.


Koszty biletów wstępu (210 kč)